Návod - jak vytvořit srovnávačky požárních útoků včetně časomíry

AVS Video Editor

Nejdříve si stáhněte program AVS Video Editor. Tento program je možno vyzkoušet před zakoupením. Cena programu je pouze 59 dolarů (cca 1200,- Kč). Jen pro srovnání, konkurenční programy stojí mnohem více peněz, např. Sony Vegas Pro je k mání za 599 dolarů (11700,- Kč). Vegas Pro jsem zkoušel také, je možné stáhnout 30-denní trial verzi, ve které můžete vytvářet srovnávačky bez omezení. Možné je použít také Adobe Premiere, Pinnacle Studio nebo Windows Movie Maker (zdarma, ale neumí více vrstev-nepřidáte časomíru ani další videa).

Začínáme

Po spuštění AVS Video Editoru klikněte na "Create blank Project (Vytvořit čistý projekt) a naimportujte videa. Videa pak myší přetáhněte z Media Library na časovou osu do řádek pro vrstvy Videa. Pokud budete dělat srovnávačku, tak samozřejmě přes editaci pro každou vrstvu nastavte umístění a velikost vrstvy.

Jak přidat stopky (časomíru)

Stopky najdete ve Video Effects pod názvem Timer, přetáhněte je myší do řádky pro Video Effects. V editaci stopek doporučuju změnit formát času na ten včetně milisekund (Minutes:Seconds.Miliseconds). Nejnáročnější věc na tvorbě videí se stopkama je synchronizace startu požárního útoku a spuštění časomíry. Jde to udělat vizuálně podle kouře ze startovací pistole (pokud je na záběru vidět) nebo podle zvukové stopy (pokud kameraman stál poblíž startéra). V ostatním případě se to dá odhadnout a např. zkontrolovat podle záběrů na displej časomíry během útoku v náhledu projektu.

Export videa

Kliknutím na tlačítko Produce... se otevře nabídka s výběrem videa. Pokud nevíte jaký zvolit, doporučuji Web a v dalším kroku HD Video for Youtube. Video pak můžete umístit na server Youtube a nasdílet odkaz na stránkách www.hasicskasoutez.cz k příslušné soutěži.